Gabinet

Adam Kubiak

W swojej pracy zajmuje się pacjentami z ostrymi i przewlekłymi bólami kręgosłupa (np. rwa kulszowa, rwa ramienna, dyskopatie, bóle korzeniowe, kręgozmyki, stany pooperacyjne L/S); a także układu kostno-stawowego i inie tylko (np. zwyrodnienia stawów biodrowych i kolanowych, zespoły bolesnego barku, zespół cieśni nadgarstka itp); bólami i zawrotami głowy, migrenami, prowadzę również rehabilitację po udarach mózgu i urazach czaszkowo-mózgowych, różnego rodzaju stany pourazowe i pooperacyjne (np. stany po wypadkach komunikacyjnych i innych, złamania, endoprotezy bioder i kolan, rekonstrukcje więzadeł krzyżowych), ponad to prowadzę ćwiczenia w przypadkach wady postawy u dzieci i dorosłych, różnego rodzaju obrzęki limfatyczne, terapię bóli kręgosłupa u kobiet w ciąży i po porodach, inne indywidualnie specyficzne zaburzenia funkcji, konsultacje fizjoterapeutyczne oraz terapię manualną schorzeń kręgosłupa i stawów.

Ostre i przewlekłe zespoły bólowe kręgosłupa (np. rwa kulszowa, rwa ramienna, dyskopatia, bóle korzeniowe, kręgozmyki, stany pooperacyjne L/S)

Rwa kulszowa, rwa udowa, rwa ramienna (inaczej barkowa): Najczęstszą przyczyną rwy jest dyskopatia kręgosłupa. W wyniku zmian w krążku międzykręgowym, czyli dyskopatii pomiędzy kręgami, wybrzusza się włóknisty pierścień lub wypada galaretowate jądro tzw. „dysk”. Dysk zaczyna stopniowo uciskać korzenie nerwowe, co powoduje ból, który promieniuje do kończyn dolnej lub górnej. Dyskopatia to choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego (potocznie nazywanego dyskiem), czyli elastycznego elementu oddzielającego od siebie kolejne kręgi kręgosłupa. Jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa, w wyniku znacznego przeciążenia w wymuszonej pozycji, najczęściej w pracy.

Ostre i przewlekłe zespoły bólowe kręgosłupa układu kostno-stawowego i inne (np. zwyrodnienia stawów biodrowych i kolanowych, zespół bolesnego barku, zespół cieśni nadgarstka)

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą chorobą układu ruchu. Rozwija się w wyniku zaburzenia jakości i ilości chrząstki stawowej, której zadaniem jest amortyzowanie ruchów w stawie i umożliwienie przesuwania się powierzchni stawowych względem siebie. Zespół bolesnego barku jest bardzo często wynikiem uszkodzenia struktur stawu, Początkowo niewielki ból pojawia się zazwyczaj przy próbie podnoszenia ramion. Stopniowo jednak ból narasta. Często pojawia się nagle, jest też na tyle mocny, że wymaga od nas trzymania ręki w jednej pozycji. Do innych objawów zaliczyć można wzmożone napięcie mięśniowe, obrzęk stawu barkowego, ból obręczy barkowej, a nawet trudności w zasypianiu.itd.

Bóle i zawroty głowy, migreny

Zawroty głowy mogą mieć bardzo różne pochodzenie. Mogą je wywoływać choroby błędnika, zbyt niskie ciśnienie tętnicze krwi czy migrena lub leki, zażywane przez pacjenta, zmiany w kręgosłupie szyjnym, ale nie tylko, przeciążenia, nieprawidłowa ergonomia pracy,

Rehabilitacja po udarach mózgu i urazach czaszkowo-mózgowych (w tym wypadkach komunikacyjnych)

Udar mózgu to uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, z uwagi na etiologię wyróżniamy udar krwotoczny i udar niedokrwienny mózgu. Mianem udaru krwotocznego określa się sytuację, gdy pęka naczynie krwionośne i następuje wylew krwi do mózgu. Tworzy się krwiak, który uciska mózg, natomiast udar niedokrwienny mózgu stanowiący aż 80% wszystkich udarów, ma miejsce wówczas, gdy zamknięte lub zwężone światło naczynia krwionośnego w mózgu powoduje krytyczne niedokrwienie konkretnego obszaru centralnego układu nerwowego. W takim przypadku do określonych obszarów mózgu nie docierają tlen ani substancje odżywcze i tam właśnie obumierają neurony.

Stany pourazowe i pooperacyjne (np. złamania, endoprotezy bioder i kolan, rekonstrukcje więzadeł krzyżowych, urazy sportowe)

Endoprotezy stawów biodrowych i kolanowych: endoproteza to sztuczny staw, który zastępuje staw objęty zwyrodnieniem, nierzadko zwyrodnienie jest już tak zaawansowane, iż tylko endoprotezoplastyka pozwalam wrócić pacjentowi do normalnego trybu życia, szybko wdrożona rehabilitacja umożliwia pełny powrót do zdrowia,

Wady postawy

Wady postawy nie powodują tylko i wyłącznie zmian w układzie kostno-stawowo-mięśniowym. Mają również negatywny wpływ na budowę naszych narządów wewnętrznych. Wady postawy nie dotyczą tylko dzieci, ale również dorosłych. Najczęstszymi wadami postawy są: plecy okrągłe – pogłębienie fizjologicznej krzywizny kręgosłupa piersiowego, plecy płaskie – kręgosłup w odcinku piersiowym jest zbyt prosty, plecy wklęsłe – spowodowane wygięciem lędźwiowego odcinka kręgosłupa czyli tzw lordozy lędźwiowej. Wiąże się to z nieprawidłowym ustawieniem miednicy, osłabieniem mięśni brzucha i pośladków. Plecy okrągło- wklęsłe – pogłębiona jest zarówno kifoza jak i lordoza. Wyróżniamy również skoliozy i ich typy.

Obrzęki limfatyczne

Obrzęk limfatyczny to schorzenie, w przypadku którego farmakoterapia jest praktycznie w ogóle nieskuteczna. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest kompleksowa terapia przeciwobrzękowa, obejmująca drenaż limfatyczny, kompresjoterapię, rehabilitację ruchową oraz specjalistyczną pielęgnację skóry. Manualny drenaż limfatyczny polega na uciskaniu miejsc wokół obrzęku, co ma na celu przemieszczenie się chłonki z chorego miejsca do zdrowej części ciała i prawidłowo działających naczyń limfatycznych.

Zespoły bólowe kręgosłupa u kobiet w ciąży i po porodach

Bóle pleców i kręgosłupa w czasie ciąży i po porodzie pojawiają się w różnych okresach ciąży, niekiedy bardzo wcześnie, jak i po porodzie. Są efektem wielu zmian zachodzących w organizmie przyszłej mamy, takich jak: zmiana masy ciała, zmiana w równowadze układu ruchowego, zmiany hormonalne, jak również zmiana trybu życia, ułożenie dziecka,

Terapia manualna schorzeń kręgosłupa i stawów

Terapia manualna kręgosłupa polega na przywróceniu gry stawowej. Terapeuta uzyskuje cel poprzez mobilizację i manipulację stawów oraz masaż tkanek leżących w pobliżu kręgosłupa. Manipulacje stawów mają doprowadzić najpierw do odblokowania napiętego mięśnia, a dopiero potem stawu.

Konsultacja fizjoterapeutyczna

Podczas konsultacji fizjoterapeutycznej w pierwszej kolejności zbierany jest wywiad oraz przeprowadzane badanie czynnościowe pacjenta. Dzięki szczegółowej rozmowie z pacjentem ustalane są dolegliwości i ograniczenia ze strony struktury. Każdy pacjent jest inny, właściwa konsultacja fizjoterapeutyczna pozwoli dostosować indywidualnie tryb postępowania terapeutycznego. Poznanie przebiegu choroby oraz dotychczas stosowanego leczenia jest bardzo ważne. Badanie czynnościowe ma za zadanie przedstawić fizjoterapeucie pracę narządów ruchu pacjenta – pełność zakresu ruchu oraz blokady i ograniczenia bólowe poszczególnych stawów lub partii mięśni. Jest to niezbędne do ustalenia planu terapii oraz jego intensywności.

Czym jest osteopatia

Medycynę osteopatyczną (osteopatię) można zdefiniować jako system opieki zdrowotnej, opierający się na następujących zasadach: organizm człowieka stanowi całość, Bbudowa ciała oraz zachodzące w nim procesy są wzajemnie powiązane na płaszczyźnie psycho-somatycznej, inaczej mówiąc ciało człowieka jest w ścisłej korelacji duchowo-psychicznej, organizm posiada własne mechanizmy samoobrony i autoregulacji oraz procesy lecznicze wynikają z powyższych trzech zasad.
Sięgając głębiej osteopatia jasno mówi, iż zaburzenia w budowie organizmu powodują zaburzenia jego funkcji. Nieodzownym tematem w osteopatii jest ciągłe wspieranie organizmu w utrzymywaniu homeostazy i normalizacji jego funkcji życiowych.

Wywiad i badanie palpacyjne mają kluczowe znaczenie w dotarciu do dysfunkcji, których przyczyn należy szukać nawet w odległym czasie, nierzadko mogą mieć one początki chociażby w stanach po przebytych urazach (również okołoporodowych), po operacjach i przebytych infekcjach, niewłaściwym stylu i higienie życia, stresie i szeroko pojętych sytuacjach niepozwalających funkcjonować bez bólu.
Manipulacja osteopatyczna ma na celu przywrócenie biomechanicznej równowagi między wszystkimi narządami w organizmie ludzkim, jest to jednak narzędzie jedno z wielu jakimi posługuje się osteopata aby uzyskać cele określone przez filozofię medycyny osteopatycznej, mianowicie aktywację procesu samoleczenia).

„Każdy może znaleźć chorobę. Chodzi o to, aby znaleźć zdrowie.”
dr A.T. Still (twórca osteopatii)

Ewa Sobieszyńska

W swojej w pracy zajmuje się pacjentami chorymi neurologicznie, zwłaszcza po udarach mózgu, pracuję również specjalistyczną metodą Bobath dedykowaną pacjentom neurologicznym ale i nie tylko, PNF i td, prowadzę zabiegi fizjoterapeutyczne w przypadkach bóli kręgosłupa, różnego rodzaju dyskopatiach, zespołach bólowych, endoprotezach bioder, kolan i innych. Zajmuję się również uroginekologią, a co za tym idzie prowadzę terapię w zaburzeniach mięśni dna miednicy, po porodach naturalnych i cesarskim cięciu (również mobilizacją blizny po cesarskim cięciu), a także problemami z bolesnym miesiączkowaniem, terapię przy bolesnym współżyciu, nietrzymaniu moczu oraz przed i po operacjach prostaty.
Wykonuję również masaże. Prowadzę również rehabilitację w domu pacjenta!

Fizjoterapia dna miednicy po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu oraz dla kobiet w okresie przed i pomenopauzalnym

Fizjoterapia uroginekologiczna jest młodą, ale dynamicznie rozwijającą się dziedziną fizjoterapii. W zakresie działania leży profilaktyka i leczenie zaburzeń w obrębie miednicy mniejszej oraz dysfunkcji mięśni dna miednicy. Problemy w tym obszarze mogą wystąpić u każdej kobiety, natomiast ciąża i poród będą im sprzyjać. Również zaburzenia hormonalne, menopauza, wiek, przeciążenia dna miednicy predysponują do powstawania dolegliwości bólowych.

Mobilizacja blizn

Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu, ale nie tylko, jest tylko jednym z licznych sposobów prowadzenia terapii blizn. Polega ona na jej mechanicznym odkształcaniu z pomocą rąk terapeuty, specjalnych przyborów terapeutycznych lub przyrządów. Wszystkie tkanki przecięte podczas zabiegu operacyjnego podlegają procesowi przebudowy, dlatego proces mobilizacji blizn powinien być prowadzony wielowymiarowo. Pozornie z zewnątrz zagojona blizna, wewnątrz ulega ciągłej przemianie i może również dawać dolegliwości bólowe.

Problemy bólowe, m.in. bolesne miesiączki, ból w trakcie współżycia

Bóle napięciowe mięśni dna miednicy

Długotrwałe napięcie mięśni dna miednicy będzie prowadziło w efekcie do jego osłabienia.  W praktyce wygląda to tak, że jeśli kichniesz, podskoczysz, czy wykonasz inną aktywność, w której dno miednicy powinno się odruchowo napiąć, aby zapobiec wyciekowi moczu i utrzymać narządy na miejscu, dno miednicy nie zrobi tego, ponieważ mięśnie będą zbyt zmęczone, ciągłym utrzymywaniem napięcia, aby odpowiednio zareagować.

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja to zaburzenie prawidłowego cyklu wydalania moczu. Przyczyn takiego stanu jest wiele, często jest on spowodowany różnego rodzaju schorzeniami układu nerwowego, moczowo-płciowego, czy zaburzeniami metabolicznymi. Niekontrolowane moczenie bywa skutkiem powikłań po zabiegach chirurgicznych i porodach. W zależności od podłoża problemu wyróżnia się różne typy nietrzymania moczu: wysiłkowe, naglące, mieszane, funkcyjne, z przepełnienia, o podłożu neurologicznym, oraz kropelkowe wyciekanie. Nietrzymanie moczu w zależności od stopnia zaawansowania można skutecznie leczyć w pierwszym i drugim stopniu nietrzymania moczu, terapią mięśni dna miednicy.

Zespoły bólowe kręgosłupa i stawów obwodowych, dyskopatie

Zespoły bólowe takie jak: rwa kulszowa, rwa udowa, rwa ramienna (inaczej barkowa): Najczęstszą przyczyną rwy jest dyskopatia kręgosłupa. W wyniku zmian w krążku międzykręgowym, czyli dyskopatii pomiędzy kręgami, wybrzusza się włóknisty pierścień lub wypada galaretowate jądro tzw. „dysk”. Dysk zaczyna stopniowo uciskać korzenie nerwowe, co powoduje ból, który promieniuje do kończyn dolnej lub górnej. Dyskopatia to choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego (potocznie nazywanego dyskiem), czyli elastycznego elementu oddzielającego od siebie kolejne kręgi kręgosłupa. Jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa, w wyniku znacznego przeciążenia w wymuszonej pozycji, najczęściej w pracy.

Rehabilitacja neurologiczna, a zwłaszcza stany po udarach mózgu i urazach czaszkowo mózgowych

Rehabilitacja neurologiczna obejmuje stan po operacji guza mózgu, chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane (SM), stwardnienie zanikowe boczne (SLA), stan po udarze mózgu, stan po urazie czaszkowomózgowym, polineuropatie, porażenie nerwu twarzowego typu Bella,  niepełnosprawności sprzężone, zespół Brown-Sequarda, rdzeniowy zanik mięśni (SMA) itp. W rehabilitacji neurologicznej doskonale sprawdza się metoda Bobath, stosowana na całym świecie, której celem jest usprawnienie ruchowe pacjenta poprzez eliminowanie nieprawidłowych odruchów oraz odpowiedni wpływ na jego napięcie mięśniowe.

Wady postawy u dzieci i dorosłych

Wady postawy nie powodują tylko i wyłącznie zmian w układzie kostno-stawowo-mięśniowym. Mają również negatywny wpływ na budowę naszych narządów wewnętrznych. Wady postawy nie dotyczą tylko dzieci, ale również dorosłych. Najczęstszymi wadami postawy są: plecy okrągłe – pogłębienie fizjologicznej krzywizny kręgosłupa piersiowego, plecy płaskie – kręgosłup w odcinku piersiowym jest zbyt prosty, plecy wklęsłe – spowodowane wygięciem lędźwiowego odcinka kręgosłupa czyli tzw lordozy lędźwiowej. Wiąże się to z nieprawidłowym ustawieniem miednicy, osłabieniem mięśni brzucha i pośladków. Plecy okrągło- wklęsłe – pogłębiona jest zarówno kifoza jak i lordoza. Wyróżniamy również skoliozy i ich typy.

Konsultacja fizjoterapeutyczna

Podczas konsultacji fizjoterapeutycznej w pierwszej kolejności zbierany jest wywiad oraz przeprowadzane badanie czynnościowe pacjenta. Dzięki szczegółowej rozmowie z pacjentem ustalane są dolegliwości i ograniczenia ze strony struktury. Każdy pacjent jest inny, właściwa konsultacja fizjoterapeutyczna pozwoli dostosować indywidualnie tryb postępowania terapeutycznego. Poznanie przebiegu choroby oraz dotychczas stosowanego leczenia jest bardzo ważne. Badanie czynnościowe ma za zadanie przedstawić fizjoterapeucie pracę narządów ruchu pacjenta – pełność zakresu ruchu oraz blokady i ograniczenia bólowe poszczególnych stawów lub partii mięśni. Jest to niezbędne do ustalenia planu terapii oraz jego intensywności.

Konsultacja fizjoterapeutyczna również w domu u Pacjenta.

Metoda neurofizjologiczna Bobath dla dorosłych w Pile

Główne założenia metody Bobath zostały stworzone przez fizjoterapeutkę Bertę Bobath i neurologa Karla Bobath już w latach 40. XX wieku. Przez lata była ona udoskonalana.
Najważniejszym celem metody Bobath jest doprowadzenie pacjenta do maksymalnej samodzielności, na jaką pozwala uszkodzenie struktur Ośrodkowego Układu Nerwowego.
Głównymi założeniami metody Bobath są: stosowanie odpowiednich technik terapeutycznych, które służą normalizacji napięcia mięśniowego, hamowanie odruchów patologicznych i reakcji stoważyszonych, torowanie ruchów jak najbardziej zbliżonych do ruchów fizjologicznych, przeniesienie zdobytych umiejętności ruchowych do aktywności funkcjonalnej w życiu codziennym.

Terapia metodą Bobath traktuje pacjenta holistycznie, inaczej mówiąc całościowo – proponuje ćwiczenia dla całego ciała, a nie jedynie jego wybranych fragmentów, dzięki czemu pacjent jest dynamicznie aktywowany do udziału w terapii. Usprawnianie pacjenta po udarze mózgu powinno rozpocząć się jak najszybciej, aby uzyskać optymalne, funkcjonalne efekty i tym samym w jak największym stopniu przywrócić pacjenta do normalnego, samodzielnego życia.

Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych metod stosowanych w rehabilitacji dzieci i dorosłych na świecie.

Terapia mięśni dna miednicy

W ostatnich latach istotnie wzrosło zainteresowanie dnem miednicy. Zaburzenia napięcia przepony moczowo-płciowej, która zbudowana jest z kilku warstw mięśniowo-powięziowych wyściełających dno miednicy wiąże się, jak już dziś wiadomo, z licznymi dysfunkcjami układu moczowo-płciowego. Na szczęście wiedza na temat dna miednicy i jego roli ulega ciągłemu upowszechnianiu. Pacjenci z problemami zaburzeń statyki dna miednicy, m.in. nietrzymaniem moczu, obniżeniem narządu rodnego, bolesnymi miesiączkami, przed i po operacjach prostaty, zaburzeniach erekcji oraz bólach kręgosłupa coraz częściej szukają profesjonalnej pomocy i to nie tylko w gabinetach lekarskich, ale co raz częściej u fizjoterapeuty, ponieważ rozwiązaniem wielu problemów może być dobrze poprowadzony trening mięśni dna miednicy. W śród wielu metod diagnostyczno-leczniczych m.in. takich jak koncepcja Tanzberger czy trening wg Ute Michaelis istotą jest aby trening mięśni dna miednicy traktować nie tylko jako terapię ale również profilaktykę w celu poprawy zdrowia i komfortu życia.

„Zdrowie oznacza życie pełne adaptacji do zmieniających się warunków środowiska zewnętrznego i wewnętrznego. Jest ono więc stanem , w którym wszystkie tkanki i narządy są podporządkowane wzajemnemu oddziaływaniu, istnieją jako całość, która sama w sobie nie jest żadnym szczególnym narzędziem, lecz jest obecna we wszystkim”
Karl Jasper